Rura w świetle reflektorów. Czyli nowy trend w sporcie.


TEKST ARCHIVALNY:

Jakiś czas temu wpadł mi w ucho news, który dosłownie zwalił mnie z nóg i na chwile odebrał mowę: Taniec na rurze został oficjalnie potwierdzony jako dyscyplina sportowa. Poinformowało o tym Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF)!. Uff, powiedziałam to! :). Na początku w mojej głowie zakiełkowało pytanie: serio mówią, czy jaja sobie robią? Przecież taniec na rurze budzi jednoznaczne skojarzenie z nocnymi klubami ze striptizem (dla mnie coś gorszącego). A dziś okazuje się, że w niedalekiej przyszłości – może się on stać jedną z dyscyplin olimpijskich! Zaskakujące! Najwyraźniej rura zyskuje w oczach świata. Taniec na rurze – jak się okazuje – może być nie tylko erotyczny lecz także sportowy. :).

Jak się dowiedziałam – istnieją szkoły tańca na rurze , które stanowią wielką konkurencję dla aerobiku, czy pilatesu! Korzeni pole dance można szukać w odległej przeszłości, miedzy innymi w plemiennych rytuałach i festynach na cześć wiosny, w męskich sportach Mallakhamb oraz Chinese Pole, a także w pokazach, organizowanych przez obwoźne cyrki i kluby dla panów (tzw. Gentelman’s Clubs). Pierwsza szkoła pole dance i pierwsze filmy instruktażowe powstały w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pole dance to połączenie tańca z akrobatyką. Pierwsze mistrzostwa pole dance zorganizowane zostały w USA w 2003 roku. Dwa lata później w Holandii odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w tańcu na rurze.

Tyle historii. Ciekawa sprawa. Taniec na rurze (podobnie jak niegdyś tango czy walc) uznawany był za moralnie naganny. Dziś i tango, i walc, i taniec na rurze w wersji pole dance nie budzą już powszechnego zgorszenia. Nie wszyscy jednak pochwalają decyzję uznania tańca na rurze jako dyscypliny sportowej za słuszną. Myślę, że przyczyna tkwi w stereotypowym wciąż myśleniu, co nie pozwala dostrzec ogromnego potencjału, jaki drzemie w niepozornej rurze. Warto jednak spojrzeć na nią bardziej przyjaznym okiem. Dlaczego?

Chociażby dlatego, że ruch na rurze pomaga nie tylko zgubić zbędne kilogramy (w trzy miesiące nawet do 10 kg) i wymodelować zgrabną sylwetkę. To również często lekarstwo dla duszy. Pole dance to sport żmudny i wymagający, dla ludzi silnych. Jednak ten taniec pomaga dziewczynom/ kobietom zmienić postrzeganie siebie, skutecznie walczyć z kompleksami, a jak wiadomo my kobiety mamy ich trochę . Taniec ten wymaga ogromnej elastyczności i wytrzymałości organizmu. Osoby trenujące na rurze poprzez intensywne ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha, ramion oraz pośladków, ćwiczą gibkość i koordynację ruchu. Poly dance sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjni i pewniejsi siebie. Ćwiczenia odstresowują i rozluźniają. Podczas tańca kobieta czuje się seksowna i atrakcyjna.:). Zdobyte dzięki tańcu umiejętności – mogą uatrakcyjnić niejeden związek. :). Bardzo pozytywnie o Poly dance wypowiadają się także tańczący panowie. ! :).

Słuchałam tego newsu z tatą i oboje mamy jednakowe spojrzenie na ten temat. Umiejętności pań z klubu go-go w porównaniu z kobietami, które tańczą na rurze sportowo – są po prostu żadne. Poly dance to seks, akrobatyka, pasja, sztuka, wysiłek, modeling, zdrowie i przyjemność w jednym!. Nie ma więc żadnego powodu, by rurą wciąż gardzić i kojarzyć jedynie z burleską. Za to istnieje wiele powodów, by ją polubić! Może to będzie szokujące co teraz napiszę, ale chętnie bym się zapisała na Poly – dance! Tylko nie wiem, czy dałabym radę… A wy ???? :).

Jedna uwaga do wpisu “Rura w świetle reflektorów. Czyli nowy trend w sporcie.

  1. Tak à propos tańca na rurze to proponuję pieska na rurze:
    http://foto-anzai.blogspot.com/2015/12/szczesliwego-nowego-roku-2016.html#comment-form

    Myślę, że od samego początku powstania olimpiad, miały one na celu głównie ukazanie piękna ciała ludzkiego. Dlatego fajnie, że pojawiły się takie dyscypliny jak gimnastyka akrobatyczna, pływanie synchroniczne, łyżwiarstwo taneczne, itd., itp., … taniec na rurze trochę szokuje, ale przyzwyczaimy się.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s